Hlavní stránka

Držáky modelů

Uskladnit model bývá občas trochu problém. Někdo modely ukládá na půdu, jiný do garáže, další má vlastní pro to určenou místnost, nebo je má přímo v bytě. Každý z nás má svůj vlastní způsob jak model uložit a já Vás rád seznámím s tím, který používám já.

Držáky pro více modelů v horizontální poloze:
Tyto držáky mě naučil používat můj vedoucí modelářského kroužku, když jsem byl ještě řadovým členem a já je pouze lehce vylepšil. Jedná se o dvojici kovových "hřebenů" přišroubovaných ke zdi, kam se modely (trupy i křídla) jednoduše položí a je uklizeno. Jedná se o svařenec tvořený vždy ocelovým yaklem 20x20mm nebo 25x25mm, do kterého jsou navrtány díry, vsunuty a zavařeny ocelové trubičky. Mé vylepšení spočívá v tom, že jednak mám různé rozteče trubek (místa pro křídla hustě a pro trupy řídce osazené) a jednak jednotlivé trčící trubky obaluji molitanem (aby se trubičky neobtiskly do trupů a křídel). Doporučuji na motor takto skladovaného modelu dát igelitový pytlík, nebo alespoň jej obalit hadrem, aby případný olej nekapal na modely uskladněné níže.Podvozkový držák
Tento držák je využitelný tam, kde potřebujeme skladovat trup na stěně ve svislé poloze. Podmínkou je, že mezi podvozkovou nohou a kolečkem je dostatečně široká mezera pro zasunutí plechu s vypilovanou drážkou. Výhodou je stejně jako u předchozího typu držáku, že se kolečka neomačkávají, neboť jsou ve vzduchu. Pokud máte modelů vetší množství, dobrou kombinací je jeden hřebenový držák pouze na křídla a vedle množství těchto držáčků pro svislé umístění trupů. Stěna se tak velmi hustě pokryje modely. Nevýhodou tohoto držáčku je, že není po umístění na stěnu univerzální - rozteč podvozku bývá model od modelu různá a po rozbití modelu nezbývá, než držáčky sundat a ukotvit jinde pro nový model.