Hlavní stránka

Základy

Konečně se přerušila řada deštivých dnů a výhled na týden dopředu říká, že bude krásně. Bagrista se také uvolnil, takže poslední přeprška, která nám bagrování ještě o den posunula a jde se na to.

Beton máme s čerpadlem objednaný na pondělí, bagrista nastupuje v pátek - člověk by řekl, že ideální stav, budou 2 dny na dodělávky před zalitím. Že to bude i tak docela honička by nikdo neřekl.

Začíná se bagrováním dílny - je tam v základech schod a dolní část se bude muset i tak ještě bednit. Možná by to bývalo chtělo ty schody dva. Po dílně jde na řadu kombinace domu a zítky, která bude držet terén kolem domu a odizoluje sousedův rybníček. Bagr se činí, občas to přeměříme nivelákem a činí se i přistavená tatrovka - pár hromad jde dozadu  na zahradu, 2 plné tatry ale opět míří s materiálem pryč. Ke konci bagrování, když už chybí jen pár metrů se bagru sesmeknul pás. Nandat jej zpět není až takový problém - jen najít vhodný klíč, který by se dostal ke šroubu držícímu jistící podložku ventilu, kterým se posune hydraulicky pastorek aby bylo možné pás nasadit - to je téměř nadlidský úkol. Ten kdo jištění toho ventilu navrhoval byl asi trochu mimo, nebo se to dodělávalo později když se přišlo na to, že se ventil může povolit. Po 3/4 hodině shánění se nakonec podařilo najít speciálně zalomený klíč a během 10-ti munut byl pás zpět na místě. Uff.


Bagrování pasů pro dílnuBagrování pasů pro důmServis bagříku


Je tu sobota a jde se na dřevěné bednění pasů. Nejnáročnější je to u dílny, kde v nejnižším bodě musím bednit 250mm nad úroveň terénu. Navíc je tu schod a ten je potřeba udělat v terénu, který není uplně ideální - v horní části se to dost sype. Ještě jsem stihl vyčistit základovou spáru a položit tu zemnící pásek (zatím bez podložení a zapatlání svorek).

Dosud nevyčištěná základová spáraBednění dílny a dosud nepodložené zeměníFilípek ve výkopu


Neděle by měla být pohoda (měla). Jenže je to fofr a dělá se až do tmy a stejně se to nestihlo. Položil jsem zemnící pásek pod dům, udělal svody v každém rohu, přizemnění rozvodnice, jeden rezervní svod pro případ, že by se extra zemnil rám pod fotovoltaickými panely. Pak nastoupila Jana která do té chvíle čistila spáru a začala se zátěrem svorek a přechodových částí svodů. Já mezi tím podložil pásky dilny i domu betonovými kostkami a k pásku je přivázal, aby silou proudícího betonu neodplavaly mimo. Následovalo bednění jednoho místa u zítky, kde byla v době před pasy jáma pro pumpu na vodu odčerpávající průsaky od souseda. Opět 250mm na výšku. Pak musím udělat dřevěný kastlík na šachtu a zabudovat jej do pasu. Je tak velký, že nad ním ani není žádný prostor. Pak prostupy pro vodu (skoro u dna výkopu) - udělal jsem je z kanalizační trubky, kterou jsem naplnil kamením. oboustranně zaslepil (aby do ni nenatekl beton a aby nevyplavala) a dobře jsem ji zapustil do stěny výkopu a pojistil to sponou z betonářské oceli. Obdobně jsem pak zajišťoval i prostupy na elektriku z chráničky, kteoru jsem zařízl lehce do terénu, ohnul do výkopu a přitloukl na obou stranách sponami. Budu doufat, že tudy protáhneme jakýkoliv kabel. Zdálo by se, že by to mohlo končit, ale musel jsem nařezat betonářskou ocel flexou, zatloukli jsme ji po obvodu v metrových vzdálenostech a pomocí laviček, provázků, metru, vodováhy a elektrikářské izolačky jsme s Janou až téměř do setmění vylepovali výšky aby se snadněji betonovalo. Bohužel jsme to stihli jen u domu - i když dílna to relativně nepotřebovala a na zítce máme ráno ještě další dodělávky.

Napojení svodu


Pondělí ráno jsme si přivstali a vrhli se na hydroiolaci ve výkopu pro zítku. Zdálo se to jednoduché, ale ty asfaltové pásy jsou pěkně těžké a docela pružné, takže se všelijak vlní. Dávali jsme zvenku nopovku, pak Elastek 40 a Glastek 40. Měl jsem trochu jinou představu o tom jak to bude vypadat, ale pak do toho zčalo pražit sluníčko a ten asfalt pěkně změknul, takže se to zvlnilo ještě víc, ale snad to bude OK. Pak přijelo čerpadlo - odbočit k nám na pozemek byl pro něj docela slušněj zápřah, ale nakonec to zvládl, najel si do vhodné pozice a rozvinul svoje rameno. My ještě doplňovali poslední pás, když přijel první mix, takže ještě zabodnout a srovnat nivelák, zaměřit si výšku z laviček a může se začít.

Pumpa na betonBetonováníFilípek betonuje


Začalo se betonováním pasů domu. Ten proud betonu má skutečně slušnou sílu - kde byl roxor zatlučený v měkším materiálu, tam se začal vychylovat v proudu a musel se přidržovat. Chráničky se také celkem slušně vyhnuly ze směru a bylo je třeba násilím vracet do osy. Podařilo se, trochu se pochroumalo bednění pro odpad (Filípek ho včera prošlápl a nějak nevydrželo proud betonu. Naštěstí končí centimetr pod úrovní, takže to není krize - jen se to bude muset odstranit, co se dostalo dovnitř vybrat a před položením ztraceného bednění znovu přemostit. Z dílny jsem měl trochu obavy - vysoké bednění dole a hlavně ten schod, ale i když to vypadalo, že to pod tím schodem podteče a taky se na druhé straně udělala boule, tak po půl hodince se to dalo lopatou vybrat a přehodit nahoru a už se to nehlo. Zítka byl tak trochu porod - rovnat ty sluníčkem změklé pásy, současně betonovat a ještě odhadnout správnou výšku - to se dokonale udělat nedalo. Na konci výkopu nám navíc vznikla pěkná boule (prakticky schod) a už jsme to nesrovnali, takže to tam bude asi celkem komplikované se srovnáním ztraceného bednění do roviny. Je dost možné, že je tady budu muset i půlit na výšku (naštěstí asi jen na 4 metry délky).

VylitoPro dílnu také vylito


Byl to tedy nečekaný zápřah - možná kdyby to byly jen základy domu, byla by to brknačka, ale jsou to 2 samostatně stojící objekty a ještě 24 metrů zítky s požadavkem na silnou hydroizolaci.