Hlavní stránka

Přípravek na vazníky

Když jsme stavbu připravovali, raději jsem zvolil výrobu vazníků svépomocí než hledat někoho, kdo je vyrobí a ještě řešit další dopravu. Nářadí jako kutil použiju na stavbě i po ní, takže bylo jasno a ještě se něco ušetří.

Aby vazníky měly ten správný a stále se opakující rozměr, bylo nutné vyrobit přípravek a aby se s přípravkem dalo rychle pracovat, musí zahrnovat i nějaké ty vychytávky pro rychlé upínání materiálu a přesnou práci. Již dříve jsem z číny objednal takové pomocné pákové svěrky určené k našroubování. Co mě ale napadlo jako jednoduché vylepšení kterým se dá snadno vyřešit prohnutí dřeva jsou rozpěráky s excentrem, které se vloží mezi stojiny a pákou se roztáhnou, takže přímáčknou materiál k zarážkám a zároveň drží vše jako ve svěráku a to vše bez použití truhlářských svěrek se kterými je při větším množství těžká manipulace.

Rozpěráky
Dlouho jsem přemýšlel jak vyrobit alespoň 8 rozpěráků aniž by mi to zabralo celý víkend. Nakonec mě jako nejjednodušší napadla následující konstrukce:

 • Vyrobil jsem válečky z ocelové kulatiny o průměru 22mm a délce 20mm a navrtal do nich otvory o průměru 10mm a to mimo osu.
 • Ohnul jsem z tenké pásoviny šíře 20mm a tloušťky 2mm páčky, které jsem na válečky navařil a sváry zapilovat tak, aby nepřekážely.
 • Z nehoblovaných širokých prken jsem nařezal 2 stejně dlouhé, jedno poloviční a z hoblovaného o 3 mm slabšího pak ještě jeden dílek - všechny stejně široké (10cm).
 • Do hoblovného jsem vyvrtal 22mm otvor ve kterém se bude otáčet již dříve vyrobený váleček s navařenou páčkou
 • Z nehoblovaných prkének jsem vyrobil tělo rozpěráku (složeno, spojeno vruty a provrtáno vrtákem o průměru 10mm).
 • Smontováno pomocí závitové tyče, podložek a matic, které mám ve velkém množství připraveny na výrobu samotných vazníků.

ExcentryNaohýbané pákyTakto to půjde přivařit

Páka přivařená na excentrSvary zabroušenyTělo rozpěráku ze zbytků prken

Zkouška polohy 1Zkouška polohy 2Navrtaná těla

Smontováno - poloha 1Smontováno - poloha 2


Rozpěráky je nutné stavět a případně zakrátit na délku tak, aby je bylo možno v zasunutém stavu vložit mezi stojiny vazníku a zároveň aby při vysunutí došlo k rozepření stojin. Řešit tím lze velmi snadno mírné deformity stojin, protože je rozpěráky natlačí na dorazy a až do slepení a hlavně sešroubování je tak udrží. Je to 100x rychlejší než když by se používaly stolařské svěrky. A ano - nefungují pokud by měly rozepřít cokoliv, co není zhruba stejně vysoké jako rozpěrák. Pokud rozpěrák vyrobíte kratší, nebo se příliš mění tloušťka použitých stojin a je třeba počítat s rezervou, dá se to řešit vkládáním například odřezků starého lina, nebo jiného materiálu (u nás potřeba nebylo).

Přípravek na výrobu vazníků
Vazníky jsou tvořeny čtveřicí stojin 35x70mm, u nás je to spíše 37x75, protože jsou sušené a nehoblované a buď se proti předpokladu výrobce seschnuly málo, nebo to má být přídavek na hoblování, naštěstí to nevadí (víc vydrží) a tak se můžeme pustit do práce.

Pro sestavení přípravku jsem si srovnal co možná nejpřesněji stavební kozy a na ně položil na výšku 3 prkna, která budou tvořit výztuhu stolu. Stůl je pak na ně přivrutován a je tvořen OSB deskami na pero a drážku. Rovinu je třeba dodržet a zajistit, aby tato plocha nebyla do vrtule, protože se od ní odvíjí i tvar celého vazníku.

Začal jsem narýsováním obvodu vazníku a ukotvením spodní zarážky v co možná nejkolmějším úhlu. Následuje zakreslení příček a vyvrtání montážních otvorů vykružovákem (je třeba se dostat k vrtaným spojům zespodu. V mém případě jsem řešil i boční podložky pod ližiny, protože jsem je chtěl vyrobit spolu s vazníkem najednou. Pak jsem osadil boční zarážky, které vymezují polohu stojin, dorazy pro montáž příček (obyčejné L úhelníky) a co možná nejpřesněji dorazy na podložku ližiny. Uplně nakonec jsem na vhodná místa doplnil v číně koupené našroubovací svěrky, které se dají během vteřiny zaklopit a tím drží stojiny z horní strany. Aby bylo možné snadněji vazník vyjmout, přišrouboval jsem boční dorazy vymazující polohu stojin tak, aby natěsno přiléhaly ke spodnímu dorazu paty vazníku a díky tomu jsem tento doraz mohl demontovat a udělat jej namontovatelný na uplně stejné našroubovací svěrky.

Pata vazníku v přípravkuSvěrka z číny k nezaplaceníCelkový pohled na přípravek


Jediná truhlářská svěrka je u podložek ližiny, kde slouží k sevření bočních podložek. Vymyslet něco jednoduchého co by se dalo vyrobit dříve než za čas strávený později při 26-ti potřebnými manipulacemi s touto svěrkou se mi nepodařilo.

Detail šroubového spojeMontážní otvor zespodu přípravku


Aby to bylo kompletní, vytvořil jsem ještě jednoduchý přípravek pro kolmé vedení vrtáku. Mám připravený vrták dlouhý asi 450mm, takže není problém část délky využít k vedení vrtáku. Přípravek je jednoduchá trojnožka se 4 stavitelnými nožičkami (šrouby), kde ve svislé trubce o délce asi 200mm jsou na obou koncích silonové zátky s otvorem pro vrták. Jednoduše se do toho vloží vrták, celé se to postaví na místo, Pustí se vrtačka a ta díky hadovitému vrtáku a jeho samozavrtávací špičce bez použití síly čistě projede dřevem. Do otvoru se pak zasune svorník a přes tesařské podložky se to celé sevře.

Pomůcka na kolmé vrtání


V té době již musí být samozřejmě naneseno ve spojích stojin s příčkami lepidlo kategorie C4,které se díky šroubovému spoji (nutno pevně dotáhnout) perfektně zalisuje. Vazník je díky svorníkům možné z přípravku okamžitě vyjmout a nechat lepidlo tvrdnout mimo přípravek a zatím se věnovat dalšímu vazníku.

Zakrytí přípravku když se nevyrábíNěkteré díly procházejí protahovačkou


Ještě bych zapomněl - k nakreslení polohy otvorů pro vrtání je také vhodné mít nějaké přípravky - stačí ohnutý kus kartonu s otvorem pro tužku, které po položení na místo spoje lze přesně ustavit proti poloze příčky a opakovatelně tak zajistit správnou polohu otvoru.

Postup výroby vazníku

 • Mám nařezané stojiny (zaříznutý konec na 90 stupňů a vrchol na 45 stupňů
 • Mám nařezané a ideálně i zhoblované spodní příčky, šikmé příčky a podložky pod ližinu (ty jsou v našem případě 150x20 a 150x40)
 • Vložím boční podložku ližiny 150x40
 • Nanesu lepidlo
 • Vložím dvojici stojin
 • Na příslušná místa nanesu lepidlo
 • Vložím příčky
 • Na příslušná místa nanesu lepidlo
 • Vložím druhou dvojici stojin
 • Na příslušná místa nanesu lepidlo
 • Vložím druhou boční podložku ližiny
 • Vložím a rozepřu rozpěráky
 • Dobře ustavím podložky ližiny a sevřu svěrkou
 • Zajistím zvrchu našroubovanými svěrkami
 • Zkontroluju a případně doklepnu pozice všech příček
 • Pomocí vrtacího přípravku provrtám na všech potřebných místech
 • Vložím  (natluču) svorníky s podložkami a maticemi sevřu tak, až se bude podložka lehce bořit do dřeva.
 • Uvolním všechny svěrky a rozpěráky, uvolním spodní doraz vazníku a celý vazník vyjmu a odložím na připravené místo k zatvrdnutí lepidla.

A nyní jen zopakovat celý cyklus - těchto vazníků máme celkem 26. Pak bude třeba konfiguraci změnit na výrobu střešních vazníků (ty jsou podstatně delší, ale není u nich třeba řešit speciality jako je podložka pod ližinu.

Jsme lehce za polovinou hlavních vazníkůPrvní hotové vazníky

LepidloDetail - šikmé příčky


Upřímně - bez pomoci alespoň 1 (lépe 2) dalších lidí by se to asi nedalo - zkoušel jsem tak 3 kusy, dělal jsem na nich sám (s výjimkou vyjmutí a odnesení) a jeden kus trval prakticky hodinu a to jsem měl všechny příčky (s výjimkou stojin) připravené. Pokud se má zvládnout alespoň 2 ks za hodinu, je potřeba urychlit hlavně montáž svorníků. V době kdy se řežou stojiny a kdy se sestavuje a lepí vazník v přípravku mohou 2 lidé pomáhat se sestavením a druhý připravovat svorníky (navlíknout podložky a natočit matice na jeden konec. Při vrtání pak hned za vrtajícím může jít druhý člověk, natloukat připravené svorníky a za ním třetí, který na ně zespodu bude navlíkat podložky a chytat matice. Na dotažení je vhodné použít silný akušroubovák s oříškem 17mm (matice M10) a za dotahujícím pak může další člověk jít a ještě to pro jistotu ručně klíčem znovu dotáhnout.

U stěnových vazníků jsem se rozhodl neřešit v rámci přípravku boční vodící lišty pro spojení se střešním vazníkem. Myslím že to by již přípravek neúměrně komplikovalo, takže se toto bude řešit později po vytuhnutí lepidla dodatečnou montáží.