Hlavní stránka
Příprava rozvodů podlahového topení
- Podrobnosti
- Kategorie: Stavba domu
- Zveřejněno: 20. 10. 2018 0:00
- Zobrazení: 1877
Podlahové topení (to vodní) považuji za univerzální, protože ve finále jím může proudit voda ohřátá prakticky jakýmkoliv zdrojem tepla. U nás, protože máme extrémně nízké tepelné ztráty bude zdrojem spirála procházející bojlerem.
To ale trochu předbíhám - první věc co jsem musel vysekat byly kapsy pro rozvaděče podlahovky. Okruhů nebude moc (rozteče budou nadstandardní), ale i tak jsem připravil kapsy 2 - pro každé patro jednu. Dovnitř přišla plechová skříňka rozvaděče a v rámci příprav rozvodů vody se tyto spojily měděným potrubím s přívodem a odvodem směr bojler, kterým pak bude procházet spirála pro odběr tepla z jeho horní části.
Instalatér mi objednal systémové desky a já je v rámci prací na podlahách položil včetně dilatací u stěn. V dolním patře na 280mm polystyrenu EPS150 a v horním na 20mm vrstvu hobry. V horním patře je to trámová podlaha s prkny a mezi trámy bude vložená vata, takže to na odizolování podlahového topení velmi nízkém tepelném spádu a nízké teplotě topné vody bude bohatě stačit.
Jakmile bylo položeno, nastoupili instalatéři. Spousta lidí si podlahovku motá svépomocí a opravdu na tom není nic, co by se nedalo zvládnout, ale tihle hoši dělají velmi kvalitně a co udělají to funguje. Podlahovku na měděném rozvodu zalespili, našroubovali tlakoměry, napumpovali tam vzduch a témě shodný tlak tam pak vydržel nejen celou betonáž, ale celý rok poté, než došlo k napuštění a zprovoznění.
Tady se ještě zastavím u roztečí a teplot. Správně se má postupovat tak, že se vše předem spočítá a jede se podle spočítaného. Já si dohledal informace o stejně velkém a stejně konstrukčně řešeném domě a tam výpočtem došli k roztečím 300mm v přízemí a 400mm v patře. To je hodně velká vzdálenost a spousta lidí bude argumentovat, že se pak budou na podlaze vyskytovat více a méně ohřátá místa, ale to je zcela chybný argument, který by platil u špatně zatepleného domu, kde se musí ohřívat voda pro podlahové topení nad 30 stupňů. I tak byli instalatéři nervózní a nechtělo se jim jít do tak velkých roztečí. Stavět hodně zaizolované domy zatím stále není tak běžné aby se s tím řemeslníci setkávali a brali to jako běžnou věc, takže jsem malinko ustoupil a svolil s použitím roztečí 250mm dole a 300mm nahoře. Pár desítek metrů trubek navíc nás nezruinuje a když budou klidnější, tak jdeme do toho. Praktické zkušenosti již máme, takže již lze hodnotit jak se to povedlo - topná voda stačí o 2 stupně teplejší na vstupu, než je požadovaná v místnosti s tím, že se vrací o 1 stupeň ochlazená. Podlaha se zdá být stejně "teplá/studená" jako po celý rok - žádný efekt teplé podlahy pod nohama, jen očekávaná stabilní teplota v místnostech. Takže ta výpočtová rozteč klidně mohla být a nic moc by se nezměnilo - možná by topná voda musela být o stupeň teplejší.