Hlavní stránka
Hlavní nosná zeď - spodní část
- Podrobnosti
- Kategorie: Stavba domu
- Zveřejněno: 28. 8. 2016 21:34
- Zobrazení: 2233
Na hlavní nosnou zeď jsme původně chtěli zedníka. Bohužel jsme trochu přepískli odhad termínu, odmítli nabídky na srpen a když jsme se k srpnu propracovali, nebyl už nikdo volný. Nakonec jsme přemluvili jednoho dobrého zedníka alespoň na založení stavby a krátké zaučení.
Než nastal ten kýžený den zahájení zednických prací, musel jsem napenetrovat (2x) pás pod zeď a navařit dvojitou vrstvu asfaltových pasů - hydroizolační a protiradonový pás.
Během několika hodin byla stavba založena na itongu a pak i postaveny téměř 3 řady cihlového zdiva. Víceméně jsem se hlavně učil, hltal pohyby a rady a když zedník odešel, dokončil jsem řadu a postavil ještě jednu. Prvních pár cihel bylo trochu nejistých, ale pak jsem na to přišel a začala to být docela příjemná práce.
Další den jsem díky své výšce zvládl ze země ještě jednu řadu a pak nastoupily z nouze 2 palety, protože spára s maltou byla již ve výšce 1.5m a horní hrana zdiva 1.75 a to je na poklepávání a práci s vodováhou už trochu vysoko i pro 2m chlapa. Zeď začala být pro běžnou práci vysoká a protože jsem ještě neměl k dispozici od stavebního dozoru nařízené zajištění zdi proti pádu vlivem silného větru, musel jsem zdění přerušit. Navíc lešení dorazilo stejně až večer a neobjednával jsem si podlážky, které si plánuji vyrobit. Protože mělo celou noc a další dopoledně pěkně pršet, došlo na přikrytí všeho co šlo - tedy i horní hrany zdi.
Když dorazilo lešení, napadlo mě, že by se zajištění zdi dalo možná realizovat s jeho pomocí - pokud se po ukončení práce mezi lešení a zeď něco vloží a lešení se zapře, mělo by to fungovat a ušetříme dobré 2000 za aušusové trámky které bychom jinak museli kupovat. Samozřejmě že jakmile by se lezlo na lešení, muselo by to všechno dolů. Při téhle výšce a vzhledem k tomu, že ze směru nejčastěji foukajícího větru zatím stojí palety s materiálem jsem to zatím nezapíral, ale jakmile dojde na další řady (a přijdou tam ještě 4 než se bude dělat věnec), tak to bude asi nezbytné.
Ještě jsme stihli natřít část obvodu asfaltovou penetrací, protože před zahájením prací na betonovém věnci potřebujeme postavit dřevěný věnec pod budoucí zeď a vztyčit vazníky a to ještě bude stát nějakou tu práci. Výška betonového věnce se totiž odvíjí od výšky budoucích ližin na kterých budou ležet společně se zdí trámy. Je otázka zda si mohu troufnout jen tak si sečíst síly materiálů a předpokládat, že to vyjde - to asi těžko. Lepší bude sestavit hlavní stěny z vazníků, vložit ližiny a natáhnout provázek pro určení výšky věnce.
Zeď jsme celkem v pohodě dotáhli do výšky 2.75m a chybí jen bednění na věnec. Zapření pomocí lešení celkem klaplo - vzal jsem prkna, navrutoval na ně nějaké odřezky díky kterým je možné prkna zaháknout za podélníky haki lešení. Lešení jsme přistavili co to šlo ke zdi a mezi prkna a zeď jsem z dalších odřezků udělal na několika místech vložky, které jsou tam ztuha nasunuty. Lešení navíc bylo z obou stran a skrze dveřní otvor jsem je proti sobě svázal metodou zkroucené smyčky (jako když se napíná ruční truhlářská rámová pila). Tím je to celé nafest a můžeme se v klidu vrhnout do dřevěné konstrukce po obvodu.