Hlavní stránka
Stavba dílny
- Podrobnosti
- Kategorie: Stavba domu
- Zveřejněno: 1. 10. 2017 0:05
- Zobrazení: 3670
Domácí dílna nemůže chybět - alespoň u nás ne, protože já kutím, stavím elektroniku, chci se vrátit k modelařině a Filípek taky rád pořád něco tvoří, tak jestli se potatí, bude dílna využita na 110%. Navíc spoustu věcí bude i pro dokončení domu potřeba vyrobit.
Základovou desku jsme dělali spolu s deskou domu, takže jakmile přijde ten správný čas, může se stavět. Problém je, že při stavbě domu je to taková celkem časově náročná odbočka. Nicméně na pozemku nám už skoro rok leží palety s taškami a jestli to nedostaneme pod střechu, tak překáží zbytečně. Taky betonový potěr podlahy by se dal zvládnout při jednom. Takže to zkusíme.
Natavil jsem po obvodu hydroizolaci, založil rohy pomocí niveláku a nechal zavézt první várku cihel a malty. Když jsme to spotřebovali, objednal jsem překlady, další cihly a maltu a než jsme se nadáli, byli jsme skoro pod věncem.
Zvláštností této stavby je, že jsou trámy uloženy pod věncem. Dlouho jsem přemýšlel proč a lámal si s tím hlavu kde kdo včetně stavebního dozoru, ale mám pocit, že jsem na to přišel. Pozednice totiž leží poměrně vysoko a nemá vlastní celoobvodový věnec. Původně to mělo být jen betonováno podél delších stran. Pak by přicházelo do úvahy použití pásoviny, která propojí popzednici s trámy a tím se zabrání rozevírání stavby. Pak dává uložení trámů pod věncem perfektně smysl. V projektu to bohužel nikde není uvedeno, je to velmi jednoduchý projekt. Každopádně stavební dozor poradil vázat trámy na věnec a to co je pod pozednicí alespoň o metr zatočit za roh, což by mělo při dané velikosti stavby stačit. Pásovinu ale možná přidám tak jako tak, alespoň mezi spodním věncem a pozednici po vnitřní stěně.
Ale dost rozebírání konstrukce, musí se makat. Jednotlivé vrstvy zdiva vznikaly po práci, takže když jsem se vrátil, skočil jsem do montérek a šlo se zdít. Překlady jsem nakonec ukládal s Janou a na trámy jsme šli ve třech. Trámy jsou na koncích obaleny asfaltovou izolací a i když vypadají jako sirky, tak lehce jako se sirkama se s nimi tedy nemanipuluje. Nahoru jsme je dostali pomocí dvou kostek HAKI postavených uvnitř stavby. Dali jsme tam podélníky odspodu až nahoru a po přinesení trámu sme jej jako po žebříku na obou stranách postupně zvedali až nad nejvyšší řadu cihel. Pak jsme je všechny narovnali na zeď a bylo hotovo.
Nyní přichází na řadu další fáze - rozhození trámů do správných poloh a sestavení rohové trámové konstrukce, která řeší schodiště. Tím jsem samozřejmě začal.
Pak se to musí vyzdít kolem trámů s ponechanými dilatačními mezerami kolem trámů a můžeme na první věnec.