Hlavní stránka

Parotěska

Parotěska_4Instalace parotěsné folie je malá věda a umění. Spousta lidí a firem tuto část podceňuje, ale protože náš dům je z poměrně tenkých dřevěných prvků, nemůžeme si dovolit riskovat nějakou vlhkost ve stěnách a tedy se to musí udělat pořádně.

Stále mám na mysli a opakuji si, že metr dlouhý řez v parotěsné folii znamená, že do izolace pronikne 350ml vody denně. Proto bude náš dům utěsněný kolem dokola zvrchu i spodu a všechny spoje dvojité, přelepené sponky a použité šroubotěsné pásky.

Původně jsem nakoupil prvních pár rolí pokovené parotěsné folie s vysokou parotěsností a chtěl ji použít na celý dům, ale intuice mě přivedla k pokusům s mobilním signálem a zjistil jsem, že když dám mobil do prostoru obehnaném touto parotěskou, tak se již tak velmi slabý mobilní signál uplně ztratí - Faradayova klec. Takže takto ne, fólii použijeme na koupelny a pár dalších kritických míst a jinde přijde nepokovená a když už, tak pořádně široká ať je co nejméně spojů.

Parotěska_3

Trochu jsem se bál, jak se s tak širokou (3m) parotěskou bude manipulovat, ale je to v pohodě. Zvlášť když se dělá ve dvou tak to jde jedna báseň.

Nejkritičtějsími místy byly průchody trámů, kde bylo třeba nejprve nalepit Mastic tmelem proužky kolem dokola trámů a zalepit praskliny ve dřevě a pak fólie na tyto proužky kotvit, dobře dotěsnit v rozích butylkaučukovou páskou a znovu přelepit. Další byly průchody trubek, kabelů, vzduchotechniky a podobně. Všechny sponky se přelepovaly a protože všude prochází fólii kvanta vrutů, spotřebovalo se ohromné množství šroubotěsné pásky.

Parotěska_1 Parotěska_2

Fólie pokračuje i do skladby podlahového polystyrenu a je kotvena k centrální nosné zdi pomocí těsnící pásky a dřevěných lišt s pojištěním pomocí mastic tmelu.Všechny spoje fólií jsou s přesahem a lepené dvojitě pomocí mastic tmelu (v zimě butilkaučuková nefungovala) a kvalitní pásky. V koupelnách na pokovené parotěsce je použitá hliníková, v ostatních místech AirStop Elasto. Prostupy pro kabely a trubky jsou místo manžet vytvořeny skladbou butylkaučukové pásky a parotěsné pásky.

Parotěska_5 Parotěska_6

Samozřejmostí je, že parotěska je dotažena až pod okenní rámy na které je přímo napojena příslušnými systémovými parotěsnými páskami z interiérové strany.

Parotěska_7

Šroubotěsnou pásku jsem plošně vylepil na dřevěné výztuhy, které jsou v konstrukci připraveny pro montáž skříněk kuchyňské linky a Geberitu pro závěsné WC. V okamžiku, kdy se dělaly SDK stropy, kde by mezi vytápěnými patry ani parotěska být nemusela (ale koupelna a kuchyně je vyloženě masivním zdrojem páry, takže raději dle projektu ano), použily se šroubotěsné pásky mezi první vrstvu CD profilů a jezdce CD profilu, které jsem použil na spojení obou rastrů. Je to trochu netypické použití jezdců, ale při použití šroubotěsné pásky pod každý jezdec připevněný čtveřicí velkých samořezných vrutů tyu TEX je to jediný způsob, jak opravdu zajistit neprodyšnost parotěsky v SDK skladbě.

Parotěska_8 Parotěska_9

Blower Door test nejspíš dělat nebudeme, protože dotace čerpat nechceme a věřím tomu, že tak jak to je je to řádově těsnější, než jak by to udělala firma.