Hlavní stránka
Zapojení rekuperace (2)
- Podrobnosti
- Kategorie: Stavba domu
- Zveřejněno: 24. 6. 2021 6:50
- Zobrazení: 763
Samotné zapojení bedny na připravené rozvody není nic složitého, ale složité je následné měření a nastavení a celkové dořešení funkčnosti celé té krabice.
Začneme dopravou rekuperace - objednávka se kupodivu povedla a dokonce neměli problém doručit bednu s předstihem. Takže velká investice a zabalaná bedna v chodbě. Trochu radost, trochu starost - především to váží metrák a je to velký a musíme to dostat nahoru do patra. Schody ještě nejsou a řekl bych "naštěstí", protože vytočit se s tímhle na schodech by bylo umění a práce pro 4 chlapy a možná i na demontáž zábradlí.
Následuje obhlídka co že to vlastně přišlo a ejhle - další problém. Tak jak to tu hoši z REHEAT nechali ležet v chodbě, tak už to má zaraženou přirubu dovnitř. Vezli to osobákem, kdo ví jak dobře se jim to tam vešlo a kdy a kdo to tam zarazil, takže fotky a ohlášení co nejdříve. Čekal jsem že se budou kroutit, ale nakonec i když popřeli že by se to mohlo stát při přepravě autem, že to prý není problém vlepit - ta příruba je jen namáznutá tmelem a vlepená zevnitř na vnitřní izolaci. OK, takže počítám s tím, že první věc v rámci finální instalace bude, že to vlepí zpět na místo a budu jim to připomínat.
Pokračujeme tedy hlavním krokem a to je stěhovaní schodišťovou šachtou nahoru. Připravil jsem si dřevěný rám, lana, upravil lešení v šachtě a jdeme na to - nahoru jsem instaloval elektrický vrátek a postupně kus po kusu s jištěním pomocí dřevěných trámků a posunováním příčníků se dostáváme s celou tou bednou na úroveň horního patra (sami s Janou ;o))). Když je bedna v horním patře, oba jsme si pěkně odfrkli, byť ne na dlouho, podobně, jen ne s navijákem jsme tam stěhovali později i bojler.
Podlaha je zde hotová, prostor za rekuperací vymalovaný, takže rekuperace může na místo. Mám pro ni připravený podstavec, který jsem svařil z jeklů a opatřil štelovacími nožkami, které umožní jemně doladit výšku a rovinnost. Pod nohy přijdou gumové antivibrační podložky, které se dávají pod pračky a to kvůli přenosu chvění a zvuků do okolních konstrukcí.
Když už je rekuperace na místě, měl bych dořešit její napojení. V požadavcích je, že se mají použít flexibilní rukávy s izolací a připravit je v místě pro instalační techniky. Jenže to počítá s tím, že jednotku přivezou. Já ji mám k dispozici a nechci shánět 2 metry izolovaného rukávu (prodávaná nejmenší balení jsou delší), ale chci to připoji pokud možno napevno. Takže pro připojení na pěnové trubky procházející fasádou jsem objednal obdobná pěnová kolena a spojovací pásky, kaučukem izolovaný odvod do místností jsem sestavil s kolen tak, že se rovnou zasune posledním elementem do rekuperace a jen odtah, který není izolovaný a kde je zaražená příruba jsem vyřešil koupením neizolovaného wrapovaného rukávu a s tím si pánové po zalepení výustku budou muset poradit.
Tím je vše připraveno (vlastně ještě osadit talířové ventily a zvenku na fasádu mřížky) a technici mohou přijet. A taky přijeli - ti samí, co dovezli rekuperaci se zaraženou přírubou. Hned to zalepili zpět na místo (ono to tam asi nijak zásadně moc nedrží - plech na pěnové vnitřní výstelce) a ten jeden vývod na rekuperačku napojili. Měl jsem objednaný speciální podsvícený dotykový displej a dole v chodbě vyvedený UTP. Do rekuperace se tedy montoval 12V nebo 24V (už nevím) zdroj na DIN lištu a co mě překvapilo, kvůli tomu drátu se musela dělat průchodka ve stěně rekuperace. Moc připravení na to hoši nebyli, frézovali to tam do plechu vrtákem, ale průchodku kupodivu v zásobě měli. Spínače dálkového spouštění zvýšeného odtahu (koupelny, WC, kuchyně) jsem jim propojil, takže stačilo napojit to v rekuperaci. Velké finále spočívalo v zaregulování celé soustavy. Pootevřely se všechny talířové ventily, klapky byly naplno a přišel na řadu měřič průtoku vzduchu. Nasazuje se na jednotlivé výustky a měří se jak moc to tamtudy fouká či odsává. Pak se vezme výkres, porovná se to a přivíráním, otvíráním talířů a případným přiškrcováním klapek se to vyváží tak, aby hodnoty odpovídaly projektu. Pak se to celé znovu proměří a je hotovo.
Nakonec už jen papírování a celé to žije. Tak tentokrát to dopadlo konečně dobře a hoši to zvládli bez připomínek. Začíná nám zima, podlahové topení zatím nemá odkud čerpat, takže se rekuperace přes zimu řádně prověří - bude to tady totiž muset celou zimu kompletně vytápět a to si mákne, protože tu kromě sluníčka není zatím žádný další zdroj tepla (přístroje, vaření, lidi), stavba je prozatím jen stavba.
Ale zvládla to - teploty lehce pod 20 stupňů tu byly jen za největších mrazů.